di 17 juni
Een speelse voorstelling met een ondeugend randje
TWEETAKT: PUPPY/POPPY bij Podium Hoge Woerd
Van 20 t/m 29 juni verandert Utrecht opnieuw in een bruisend podium voor internationaal en nationaal theater en kunst: Festival Tweetakt is terug! Met een gloednieuwe opzet, nieuwe festival harten en het centrale thema perspectief – hoe kijk je naar jezelf, de ander en de wereld om je heen? – nodigt Tweetakt je uit om je blik te verruimen.
Op zaterdag 28 en zondag 29 juni strijkt het festival neer bij Podium Hoge Woerd, waar je kunt genieten van twee jeugdvoorstellingen met een volwassen twist: het filosofische Première (8+) van Compagnie Barbarie én het beeldende, ondeugende PUPPY/POPPY (5+), van theatermaker Jef van Gestel. Wij spraken Van gestel over deze bijzondere voorstelling.
Fotografie: Illias Teirlinck
PUPPY/POPPY is figurentheater, maar niet zoals je het kent. Vijf spelers brengen een levensgrote pop tot leven – POPPY – een indrukwekkend figuur die alleen kan bewegen dankzij zijn “puppy’s”: de spelers zelf, die zich als een roedel om hem heen bewegen. Het resultaat is een visueel sterke, energieke en speelse voorstelling die uitnodigt tot verwondering en gesprek.
De machtsverhoudingen in de voorstelling liggen niet vast. Wie leidt? Wie volgt? POPPY lijkt de baas, maar is tegelijkertijd afhankelijk van zijn roedel. Hij is lomp en dominant, maar ook aandoenlijk en eenzaam. De voorstelling zoomt in op thema’s als ruimte geven en nemen, grenzen stellen, en groepsdynamiek – en dat op een manier die zowel kinderen als volwassenen aanspreekt.
Officieel is PUPPY/POPPY geschikt voor 5+, maar de voorstelling bevat meerdere lagen. Kinderen zien hondjes, spel en beweging. Volwassenen herkennen in de beeldtaal ook een knipoog naar subculturen en vragen over macht, consent en identiteit. Toch draait het nooit om shockwaarde – integendeel. Van Gestel: “We willen kinderen serieus nemen en hen iets laten zien waar ze hun fantasie op los kunnen laten. En daartegenover een laag die je als volwassenen alleen kunt lezen. Als volwassene kijk je dus naar een voorstelling waar je bewust wordt van wat jij ziet en wat je denk dat een kind ziet.”
Met muziek en geluid van Joost Maaskant krijgt de voorstelling bovendien een rave-achtige energie. Denk: ondeugend maar lief, opzwepend maar zacht.
PUPPY/POPPY is niet alleen een voorstelling, het is ook een gespreksopener. Hoe gaan we om met grenzen? Wie bepaalt de regels in een groep? Wat gebeurt er als leiderschap verschuift? De voorstelling nodigt uit om deze vragen te stellen – samen met je kinderen, je vrienden of jezelf. En bovenal: om open te staan voor nieuwe perspectieven.
Zoals Van Gestel het verwoordt: “Met PUPPY/POPPY wil ik laten zien dat we dingen via verschillende perspectieven kunnen zien. Vanuit het kind of vanuit de volwassene. Maar dat een thema ook verschillende nuances heeft. In PUPPY/POPPY kan je heel veel verschillende vormen van macht ontdekken; van toxisch tot een opwindend machtsspel met consent.
PUPPY/POPPY is op 28 te zien bij Podium Hoge Woerd, samen met Première (8+) op 29 juni, een andere bijzondere jeugdvoorstelling over wat het betekent om het podium op te stappen. Beide maken deel uit van Festival Tweetakt 2025, dat dit jaar de zomer weer inluidt.
Naast Podium Hoge Woerd zijn er voorstellingen op iconische plekken als Theater Kikker, SSBU, Stadhuisplein én natuurlijk op het avontuurlijke Fort Ruigenhoek, dat alleen tijdens Tweetakt toegankelijk is. Daar vind je theater- en kunstroutes, installaties, een draaimolen en een silent disco – voor jong én oud.
Of je nu voor het eerst naar jeugdtheater gaat of een doorgewinterde festivalganger bent: PUPPY/POPPY laat je gegarandeerd anders kijken. Ondeugend, visueel sterk en vol energie – precies waar Tweetakt voor staat.